دسته بندی لوله های مسی براساس سایز آنها

یکی از لوله‌های پُراستفاده در صنعت لوله‌سازی، لوله مسی است که زیرمجموعه‌ی لوله استیل می‌باشد. فلز مس، یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی 29 است که ویژگی‌هایی مثل انعطاف‌پذیری، رسانایی حرارتی و الکتریکی بسیار بالا دارد و رنگ آن تقریباً قرمز رنگ است. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع لوله های مسی و نحوه دسته بندی آنها آشنا کنیم.

 انواع لوله‌ مسی بر اساس سایز

به طور کلی، لوله‌های مسی بر اساس سایزبندی به چهار نوع تقسیم می‌شوند؛ اما نکته‌ی جالب در این لوله‌ها این است که قطر خارجی این سه نوع لوله، مشابه هم است و به این ترتیب، استفاده از فیتینگ‌ها و شیرهای یکسان را برای هر سه نوع لوله امکان‌پذیر است. لوله‌های ساخته شده از نوع سخت مس انعطاف پذیر نیستند و با استفاده از ابزارهای خاص نیاز به خم شدن دارند.

لوله‌های مسی سخت بریده می‌شوند و به جای خم شدن، اتصال ایجاد می‌شوند. بیشتر خطوط آبرسانی در املاک مسکونی از لوله‌های مسی نوع L و نوع M ساخته شده‌اند. به طور کلی، چهار نوع لوله مسی وجود دارد که عبارتند از:

  •  L
  • M
  • K
  • DWV

نکته: این حروف تا حدی ضخامت دیواره لوله را نشان می دهند؛ ضخامت دیواره یک لوله به اندازه لوله بستگی دارد.

این حروف در رابطه با رنگ چاپ شده روی لوله استفاده می‌شود. به طور کلی، رنگ در شناسایی نوع لوله مسی کمک می‌کند که شامل موارد زیر است:

  • رنگ سبز نشان دهنده نوع K
  • رنگ آبی نشان دهنده نوع L
  • رنگ قرمز نشان دهنده نوع M
  •  رنگ زرد نشان دهنده نوع DWV

لوله مسی نوع K

ضخیم‌ترین لوله‌ی مسی، تیپ K است. در این لوله‌ها، دیواره‌ی لوله نسبت به انواع دیگر، ضخیم‌تر است. به دلیل ضخامت بالای دیواره‌ی لوله‌ی مسی، این نوع لوله مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل از آن بیشتر در موقعیت‌های سختی مثل توزیع آب، حفاظت از آتش سوزی، نشت روغن و بسیاری از کاربردهای دیگر در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

لوله‌های مسی نوع K، خود به دو نوع سخت و قابل انعطاف در بازار موجود است. بهتر است بدانید که استفاده از این لوله، برای به‌کارگیری در لوله‌های انتقال گازهای طبیعی، تایید نشده است؛ زیرا گاز می‌تواند به اتصالات لوله‌ها آسیب وارد کند.

لوله مس نوع L

رایج‌ترین نوع لوله‌ی مسی است و کاربردهای بسیار زیادی دارد. این لوله، از نوع K نازک‌تر است و برای لوله‌کشی داخلی، حفاظت از آتش‌سوزی و برخی از کاربردهای HVAC و یا برای ترمیم یا تعویض خطوط قدیمی آب، مناسب است.

لوله مسی نوع M

این نوع لوله‌ی مسی، نازک‌تر از هر دو نوع K و L است و به دو دسته‌ی سفت و سخت و انعطاف‌پذیر تقسیم می‌شود. می‌توان آن‌ها را با استفاده از فشرد‌ه‌سازی یا لحیم‌کاری و اتصالات شعله‌ور به هم متصل کرد و بیشتر در سرویس‌های آب خانگی و سیستم‌های خلأ مورد استفاده قرار داد؛ زیرا فشار در این نوع از دستگاه‌ها حداقلی می‌باشد. لوله‌ی مسی نوع M، به دلیل هزینه‌ی بسیار پایینی که دارد، بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارد.

لوله مسی A

لوله‌ی DWV نام دیگر این لوله است. در گذشته، این لوله بسیار پُرکاربرد بود و امروزه در ساختمان‌سازی مدرن و پیشرفته، جایگزین لوله‌های پلاستیکی PVC یا ABS می‌شود. امروزه از لوله‌ی مسی A فقط در کاربردهای زیر‌زمینی استفاده می‌شود؛ چرا که دارای ضریب فشار کم ۱۰ تا ۱۵ پوند در اینچ مربع (PSI) است که این مقدار، بسیار پایین‌تر از فشار آب اکثر سیستم‌های آبرسانی شهری می‌باشد.