تقسیم بندی لوله های مسی براساس جنس و کاربرد آنها

تقسیم بندی لوله های مسی براساس جنس و کاربرد آنها، در این مقاله قصد داریم به دو دسته بندی لوله های مسی، دسته بندی آنها براساس جنس و کاربرد آنها بپردازیم. همچنین در آخر مقاله برخی از معایب این نوع لوله ها را ذکر کرده ایم. با ما همراه باشید.

انواع لوله های مسی بر حسب جنس

لوله‌ی مسی بر اساس جنس، به دو دسته‌ی نرم و سخت تقسیم می‌شود:

مس نرم

همان طور که از نامشان پیداست، این لوله‌ها نرم هستند و انعطاف‌پذیری بالایی دارند. این نوع لوله، فقط در اتصالات حرارتی نصب می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر آن، به عنوان خطوط خنک‌کننده در سیستم‌های اسپیلت و پمپ‌های حرارتی نیز کاربرد دارد.

مس سخت

مس سخت برای استفاده در خطوط آب، گزینه‌ی بسیار مناسبی است. این نوع لوله با استفاده از اتصالات لحیمی، لوله‌بر، لب‌برگشته یا چین‌دار، متصل می‌شود؛ زیرا این نوع لوله‌ی مسی، سفت و سخت است و قابلیت خم‌شدن ندارد؛ بنابراین، برای عبور از کنار موانع به اتصالات زانویی نیاز دارد. اگر مس سخت را آنیل کنیم، یعنی آن را حرارت داده و سپس خنک کنیم، تبدیل به مس نرم می‌شود.

انواع لوله بر حسب کاربرد

لوله‌ی مسی بر اساس نوع، ویژگی لوله‌ی مسی، کاربرد و موارد استفاده از آن، به انواع شاخه، کلاف، لوله‌ی مسی کویل و لوله‌ی مسی مویین تقسیم می‌شود که در ادامه در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد:

لوله مسی شاخه ای

در لوله‌ی مسی شاخه‌ای، آلودگی وجود ندارد و داخل آن نیز سطح یکنواختی وجود دارد؛ بنابراین، بهترین گزینه برای استفاده در صنایع بهداشتی، مثل تأسیسات بیمارستان‌ها و تهویه‌ی مطبوع محسوب می‌شود. از دیگر کاربردهای لوله‌ی مسی شاخه‌ای می‌توان به صنایع برودتی و الکتریکی نیز اشاره کرد.

لوله‌ مسی کلاف

لوله‌های کلاف در ضخامت‌های مختلف، قطرهای ۱/۴ اینچ تا ۸/۷ اینچ و طول ۱۵ تا ۵۰ میلی‌متر تولید می‌شوند. این لوله‌ها خم‌پذیری مناسبی دارند و همین امر سبب شده تا کاربرد بالایی در سیستم‌های لوله کشی، خطوط انتقال گاز، سیستم‌های تهویه و لوله‌های برودتی داشته باشند. همچنین، این محصول در تعمیرات و اتصالات صنایع تهویه و برودت نیز کاربرد دارد.

لوله مسی کویل (LWC)

این لوله‌ها انتقال حرارتی بالاتری نسبت به لوله‌های آلومینیومی دارند و به همین دلیل نیز از این نوع لوله در مبدل‌های حرارتی و دستگاه‌های حرارتی استفاده می‌شود.

لوله مسی مویین (Capillary)

قطر بسیار کم این نوع لوله باعث شده تا در سیستم‌های تبرید و چیلرها استفاده شود و قطر و طول آن در کیفیت سرمای ایجاد شده، تاثیر می‌گذارد. این نوع لوله‌ها در حالت سرد، قابلیت خم‌شدن دارند.

معایب استفاده از لوله مسی چیست؟

استفاده از لوله مسی علاوه بر مزایا، دارای معایبی است؛ لوله‌های مسی مقاومت پایینی در برابر مواد شیمیایی دارند و به همین دلیل نیز تغییرات شیمیایی در دماهای بالای ضد یخ‌های پایه‌ی گلیکول، موجب خوردگی لوله‌های مسی می‌شود. همچنین در برابر غلظت‌های بالای سولفید هیدروژن، بسیار آسیب‌پذیر هستند.