آشنایی با روش های بیان سایز لوله و معرفی 7 فاکتور معرفی لوله

همه ما می دانیم که سایز لوله، متداول ترین روش برای معرفی و سفارش یک لوله است. مطمئنا شما هم به یادگیری درباره مشخصات لوله و تفاوت قطر خارجی و ضخامت یک لوله علاقه مندید. در این مقاله قصد داریم شما را با فاکتورهای معرفی لوله آشنا و فاکتور سایز لوله را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

زمانی که انسان نیاز به آب و دیگر سیالات را درک کرد و با مشکل حمل آن ها مواجه شد، به فکر ایجاد مسیر هایی برای حمل کردنشان افتاد. لوله قطعه اصلی این مسیرهای انتقال سیال از مبداء به مقصد است که در سیستم انتقال سیالات استفاده می شود. همین لوله به ظاهر ساده پارامترهای زیادی برای معرفی و ساخت دارد.

7 فاکتور معرفی یک لوله به صورت زیر هستند.

  • نوع لوله (Type)
  • سایز لوله (Size)
  • جنس لوله (Material)
  • استاندارد ابعادی (Dimensional standard)
  • ضخامت (Thickness)
  • آرایش انتهای لوله (Pipe end)
  • طول لوله (Length)

سایز لوله

سایز لوله عددی است که نمایشگر قطر خارجی یا همان قطر واقعی لوله است. سایز لوله به دو صورت میلی متری و اینچی بیان می شود. جالب است بدانید که سایز لوله که رایج ترین پارامتر برای شناسایی و سفارش گذاری یک لوله است، روش ساخت لوله را هم مشخص می کند.

روش بیان اینچی سایز لوله

برای بیان سایز یک لوله با واحد اینچ لازم است در ابتدا با مفهوم NPS آشنا شویم. NPS) Nominal Pipe Size) عددی است مربوط به قطر خارجی لوله. این عدد بر واحد اینچ و کوچکتر یا مساوی قطر خارجی است و به زبان ساده می توان گفت که NPS رند شده قطر خارجی لوله است. برای مثال، لوله 12 اینچ یا NPS 12 دارای قطر خارجی 12.750 میلی متر بوده، در این روش رند شده و به NPS 12 معروف است. برای بقیه سایز لوله ها هم همینگونه عدد قطر خارجی رند شده و NPS بدست می آید. برای سایز های بالاتر یا مساوی 14 اینچ، عدد NPS و قطر خارجی یکسان است. برای بدست آوردن قطر واقعی لوله از سایز رند شده آن باید به استاندارد رجوع کرد.

روش بیان میلی متری سایز لوله

روش دیگر نام گذاری سایز لوله، نام گذاری لوله به روش DN است. این روش سایز لوله را به واحد میلی متر بیان می کند. جالب است بدانید که DN و NPS یک لوله قابل تبدیل به هم هستند. برای سایز لوله های بزرگتر یا مساوی 4 اینچ، با ضرب NPS در 25، DN لوله بدست می آید. برای مثال، NPS 4 برابر با DN 100 است.