شرایط استفاده از چسب سیلیکون برای چسباندن آینه روی چوب
شرایط استفاده از چسب سیلیکون برای چسباندن آینه روی چوب

شرایط استفاده از چسب سیلیکون برای چسباندن آینه روی چوب، استفاده از چسب سیلیکون برای چسباندن آینه روی چوب بستگی به شرایط محیطی و نوع چوب و آینه دارد. به طور کلی، استفاده از چسب سیلیکون برای چسباندن آینه روی چوب معمولاً توصیه نمی شود، به دلیل اینکه این نوع چسب قابلیت چسباندن بسیار ضعیفی برای سطوح چوبی دارد و ممکن است با گذر زمان آینه از سطح چوب جدا شود.

 

شرایط استفاده از چسب سیلیکون برای چسباندن آینه روی چوب

برای اینکه از کیفیت اتصال چسب به آینه و ام دی اف مطمئن باشیم، باید به چند نکته توجه کنیم:

  1. سطح آینه و چوب خشک و تمیز باشد

حتی بهترین چسب‌ها هم نمی‌توانند روی سطوح چرب و کثیف بچسبند و کارایی مناسبی داشته باشند. بنابراین ابتدا سطح مورد نظر را کاملاً تمیز کنید، تا هیچ گردو خاکی روی آن نباشد. چون وجود هر نوع ماده چرب یا لغزنده یا حتی مواد شیمیایی، مانع چسبیدن مولکول‌های چسب به سطح آینه یا ام دی اف می‌شود و قدرت چسبندگی آن را کاهش می‌دهد. هر چند چسب سلیکونی ضد رطوبت است، اما تا وقتی خشک نشده نباید در معرض آب و رطوبت باشد.

  1. دمای محیط و چسب برای چسباندن آینه مناسب باشد

چسب سیلیکونی در برابر تغییرات جوی و تغییرات دمای محیط، کاملاً مقاوم است، ولی این به بعد از خشک شدن آن مربوط می‌شود. وقتی از چسب استفاده می‌کنیم، باید دمای سطح آینه، چوب و چسب در محدوده دمایی ۵ تا ۴۵ درج سانتی گراد باشد، تا چسب عملکرد خوبی داشته باشد.

در برخی صنایع با افزودن یک سری مواد به ترکیبات اولیه چسب، محدوده دمای چسب را افزایش می‌دهند. اما چسب‌های که برای چسباندن آینه روی سطوح مختلف، از جمله‌ام دی اف استفاده می‌شوند، معمولاً در دمای ۵ تا ۴۵ درجه بهتر می‌چسبند.

  1. آینه در محل درستی برای نصب تنظیم شود

نحوه تنظیم آینه پیش از نصب، خیلی مهم است. با کمی بی‌توجهی آینه کج و نامرتب نصب می‌شود که جدا کردن آن حسابی دردسر خواهد داشت. بنابراین باید ابتدا با کمک چسب نواری، آینه را در محل فیکس کنیم. تا زمانی که مطمئن نشده‌ایم که چسب آینه کاملاً خشک شده، نباید چسب‌ها را جدا کنیم. چون ممکن است چسب‌ها هنوز خیس باشند و آینه سُر بخور و کل سطح چوب را آلوده کند.

  1. چسب را به شکل صحیح روی سطوح پخش کنیم

نحوه پخش چسب روی سطح آینه و چوب باید صحیح باشد. از چسب سلیکون روی آینه، به‌صورت ضربه‌ای یا دایره‌ای استفاده نمی‌شود. ما باید چسب را به‌صورت نوارهای باریک در طول آینه از بالا به پایین بریزیم. در واقع چسب باید در خطوط مستقیم و منظم روی سطح آینه پخش شود، نه به‌صورت ضربدری یا دایره‌ای. این کار باعث می‌شود که چسب با قدرت بیشتری به هر دو سطح بچسبد.

  1. زمان استاندارد برای خشک شدن چسب را در نظر بگیریم

مورد بعدی که باید به آن توجه کنیم، مدت زمان لازم برای خشک شدن چسب است. همان طور که پیش‌تر گفتیم، چسب سیلیکون غیر اسیدی بهترین چسب برای نصب آینه روی چوب است. این نوع چسب به‌مدت زمانی در حدود 1 الی 2 ساعت زمان نیاز دارد تا خودش را بگیرد و آینه را نگه دارد.

بعد از خشک شدن چسب تا مدت ۲۴ ساعت نباید فشار یا ضربه‌ای به آینه وارد شود، چون ممکن است چسب از آن جدا شود. به‌خصوص در مورد آینه‌های سنگین و بزرگ این احتمال خیلی بیشتر است، به همین دلیل باید حداقل یک روز صبر کنیم. حتی می‌توانیم چسب‌هایی که برای فیکس کردن آینه زده‌ایم را هم جدا نکنیم.