آشنایی با مزایا و معایب دوربین های مداربسته آنالوگ
آشنایی با مزایا و معایب دوربین های مداربسته آنالوگ

آشنایی با مزایا و معایب دوربین های مداربسته آنالوگ، همه ما با نصب دوربین‌ها به دنبال راهی هستیم که تا حد امکان با ایمن کردن محل سکونت خود، از وقوع دزدی یا هرگونه جرم و جنایتی پیشگیری کنیم. نصب دوربین مداربسته خانگی تا حد زیادی از ورود سارقین و متجاوزین جلوگیری می‌کند. هم‌چنین در مواقعی که این اتفاقات ناگوار رخ دهد و دزدی وارد منزل‌مان شود، می‌تواند پلیس‌های آگاهی را در شناسایی و دستگیری سارقین یاری کند.

یکی از عوامل سنجش کیفیت دوربین‌ مداربسته خانگی رزولوشن تصویر خروجی است. به طور کلی دوربین‌های مداربسته به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم‌بندی می‌شوند.

دوربین مداربسته آنالوگ

نخستین و قدیمی‌ترین نوع دوربین مداربسته خانگی است که تصاویر خروجی را به سیگنال‌های الکترونیکی آنالوگ تبدیل می‌کند. سیستم دوربین مداربسته آنالوگ به گونه‌ای است که تصاویر دریافتی توسط حسگر را پردازش می‌کند و از طریق کابل کواکسیال به دستگاه ضبط دیجیتالی (DVR) انتقال می‌دهد تا روی هارد دیسک ذخیره شود. رزولوشن تصویر دوربین مداربسته آنالوگ را با TV line مشخص می‌کنند. هرچقدر عدد مربوط به تی‌وی لاین دوربینی بالاتر باشد، آن دوربین کیفیت تصویر بهتری خواهد داشت.

مزایا:

مهم‌ترین امتیاز دوربین مداربسته آنالوگ به نسبت نوع دیجیتالی، ارزان بودن و قیمت پایین‌تر آن است که همین امر موجب پرفروش‌تر بودن آن شده است. در حال حاضر دوربین مداربسته آنالوگ در بازار ایران بسته به نوع برند و مدل، بین ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

ویژگی برتر دیگر دوربین مداربسته آنالوگ این است که به دلیل ساختار ساده‌ای که دارد، نصب آن نیز آسان‌تر است و به تخصص فنی خاصی نیاز ندارد. از آن‌جایی که برای انتقال تصاویر از استانداردهای تلویزیونی بهره می‌برد، می‌توانید به راحتی و مستقیما دوربین را به تلویزیون وصل کنید و تصویر را ببینید. هم‌چنین در انواع مدل و شکل ظاهری تنوع بالاتری دارد که می‌توانید بسته به موقعیت مکان موردنظر، دوربین دلخواه خودتان را انتخاب کنید.

معایب:

اصلی‌ترین تفاوت دوربین‌ مداربسته آنالوگ و دیجیتال در کیفیت تصویر خروجی آن‌ها است. از آن‌جایی که دوربین مداربسته آنالوگ از سیگنال آنالوگ استفاده می‌کنند و امکان ایجاد نویز روی این امواج بیشتر است، تصویر حاصل از آن کیفیت پایين‌تری دارد. به ویژه اگر از سیستم بی‌سیم برای ارسال این سیگنال‌ها و تصاویر استفاده شود، نویزها بیشتر می‌شود و تصویر دریافتی کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. هم‌چنین دید در شب و تشخیص چهره این نوع از دوربین‌ها بسیار ضعیف است و از ویژگی‌های خاص دیجیتالی مانند زوم یا رمزنگاری امواج، بی‌بهره است. علاوه بر این موارد، به دلیل زاویه دید محدودی که دارد (در حدود ۳۰ درجه)، منطقه کمتری را نیز می‌تواند پوشش دهد.