آشنایی با انواع ورق های آجدار
آشنایی با انواع ورق های آجدار

آشنایی با انواع ورق های آجدار، دسته‌ای از ورق‌ها که معمولا به روش نورد گرم تولید می‌شوند و بر روی آن برجستگی‌هایی وجود دارد، ورق آجدار هستند. این برجستگی‌ها شکل‌های گوناگونی از جمله، الماس، عدس، لوزی یا بادامی شکل می‌باشند که بسته به نیاز صنایع، تولید می‌شوند. اما در مجموع بیشتر این آج‌ها تلاش می‌کنند تا به گونه‌ای، اصطکاک سطح را کاهش دهند. اما این ورق ها دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه به معرفی ورق های آجدار آلومینیومی، آهنی، گالوانیزه و استیل خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آلیاژ به کار رفته در ورق‌های شیبدار می‌تواند انواع فولاد ساده و گالوانیزه، آلومینیوم و استیل باشد که در صورت تغییر آلیاژ، ویژگی‌های ورق نیز ممکن است تغییر کند. از این ورق‌های آجدار می‌توان برای سطح‌های شیبدار و یا قسمت‌هایی که امکان لیز خوردن افراد و اشیا وجود دارد استفاده کرد.

انواع ورق آجدار:

ورق آج دار در انواع مختلفی نظیر ورق آجدارآلومینیومی، ورق آج دار آهنی، گالوانیزه و استیل هستند. در زیر به شرح هریک از آن ها می پردازیم.

  • ورق آج دار آهنی:

برای تولید ورق آجدار آهنی از ورق های آهنی با جنس St44، St37 و St52 استفاده می شود.

  • ورق آج دار استیل:

 ورق استیل آجدار از ورق استیل ۳۰۴ تولید می شود و مناسب برای محیط های مرطوب است زیرا مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند.

  • ورق گالوانیزه آجدار:

سطح ورق گالوانیزه آجدار با فلز روی پوشش داده می شود تا در برابر زنگ زدگی مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. این محصول در محیط های مرطوب، سقف های شیروانی و محیط های دریایی کاربرد فراوانی دارد.

  • ورق آج دار آلومینیومی:

ورق های آجدار آلومینیوم در دو نوع رنگی و بدون رنگ تولید می شوند. عملیات فرمینگ بروی این ورق ها به شکل فرمینگ کرکره، فرمینک ذوزنقه، فرمینک شادولاین انجام می شود. این ورق ها در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند و به دو صورت شیت و رول بسته بندی می شوند.

وزن ورق آجدار:

آج به کار رفته در ورق آجدار وزن ورق را افزایش نمی دهد چرا که چیزی از ورق کم یا زیاد نمی شود و همانند ورق سیاه وزن ورق آجدار محاسبه می شود.

ورق آج دار در ضخامت های ۱.۵ تا ۱۰ میلیمتر و ابعاد ۲*۱ متر و ۶*۱.۵ متر و ۶*۲ متر تولید می شوند.

به عنوان مثال وزن ورق آجدار ۲ میل با ابعاد ۲*۱ متر به صورت زیر است:

  • وزن ورق آج دار فابریک آهن ۳۳ کیلومتر
  • وزن ورق آج دار گالوانیزه ۳۵ کیلومتر
  • وزن ورق آج دار استیل ۳۱ کیلومتر
  • وزن ورق آج دار آلومینیوم ۱۱ کیلومتر