آشنایی با انواع سنباده برقی
آشنایی با انواع سنباده برقی

آشنایی با انواع سنباده برقی، از سنباده به طرق مختلفی می‌توان استفاده کرد: می توانید یک ورقه سنباده را به اندازه کف دست تا کنید و بعد از این که زبری آن از بین رفت از سمت دیگر آن استفاده کنید. اگر هم باید سطوح زیادی را سنباده بزنید بهتر است از یکی از ابزارهای سنباده‌زنی استفاده کنید. حتی در صورت استفاده از ابزارهای سنباده‌زنی، همچنان باید با انواع سنباده و درجات سختی آن آشنا باشیم. در این مقاله به بررسی انواع سنباده های برقی خواهیم پرداخت.

 سنباده مشتی لرزان

این سنباده برقی به اندازه ای است که در کف دست جا شده و دارای صفحات سنباده در اشکال مختلف است. صفحات مربعی و مستطیل شکل برای سنباده زدن به سطوح باز و صفحات مثلثی شکل برای نقاطی که دسترسی به آن‌ها آسان نیست. فقط کافی است کاغذ سنباده را به دستگاه متصل کرده و دستگاه را روشن کنید.

سنباده گرد لرزان

سنباده گرد لرزان (Orbital Sander) همانطور که از اسمش پیداست با الگوی گرد حرکت می‌کند که البته نباید آن را با چرخش کامل اشتباه گرفت. تصور کنید کف دست‌تان را روی سطحی قرار داده و آن را در حالت دایره‌های کوچک حرکت می دهید. حرکت سنباده گرد لرزان نیز به همین شکل است.

این سنباده با توجه به اندازه، با قطعات سنباده بریده‌شده یا سنباده آماده کار کرده و برای سنباده‌زدن به سطوح صاف مناسب است.

سنباده Random Orbital

این سنباده درست مثل سنباده Orbital با الگوی گردشی و دایره‌وار حرکت کرده و همچنین به چپ و راست و عقب و جلو هم حرکت می‌کند و از به جا ماندن آثار سنباده در صورت حرکت نکردن دستگاه از روی نقطه‌ای ثابت جلوگیری می‌کند. سنباده چرخشی جناحی دارای صفحات سنباده‌ی دایره شکل است و معمولا باید در آن از سنباده آماده وقالبی استفاده کرد.

سنباده نواری (تانکی)

سنباده نواری دستگاهی بسیار قدرتمند است که باید با دو دست نگه داشته شود. این دستگاه دارای دو قطعه استوانه‌ای شکل در قسمت زیرین آن است که هنگام روشن بودن دستگاه استوانه‌ها چرخیده و سنباده نواری حرکت می‌کند.

این دستگاه برای از بین بردن وارنیش یا سنباده سطوح سخت وسیع مناسب است اما به دلیل این که دریک جهت حرکت می‌کند، اگر برای مدت طولانی در نقطه‌ای ثابت استفاده شود به سرعت روی چوب جای سنباده می‌ماند.

سنباده تخت لرزان

سنباده تخت لرزان یکی از مدل‌های محبوب و پرکاربرد در گروه سنباده‌های برقی است. اندازه‌ ورقه‌ سنباده در این مدل بر حسب نوع کاربرد در اندازه‌های مختلف مثل یک‌چهارم یا نصف اندازه‌ی ورق معمولی سنباده است. پس از روشن کردن، سنباده با حرکت دورانی بیضی‌شکل روی سطح کار را صیقل داده و با توجه با این که سرعت سنباده پایین است احتمال خطا نیز پایین می‌آید اما از طرفی به‌دلیل سرعت پایین دستگاه، فرآیند سنباده زنی طولانی می‌شود.

سنباده تخت در مقایسه با سنباده گرد برای صیقل دادن گوشه‌های داخلی کار یا لبه‌های نیمه‌گردشده‌ی چوب گزینه‌ی مناسب‌تری است. از طرفی به‌خاطر حرکت دورانی سنباده اگر آن را ثابت روی کار نگه داریم، روی چوب خط می‌اندازد.

سنباده خطی

سنباده خطی همان‌طور که از نامش پیداست روی خط صاف حرکت می‌کند و برای سنباده زدن لبه‌ چوب مناسب است. از آنجاکه ورقه سنباده‌ کانتور شده درست بر روی لبه چوب منطبق می‌شود. علاوه بر این مسیر حرکت سنباده خطی به سمت عقب یا جلو و در راستای بافت چوب است؛ در نتیجه خطوط دورانی حاصل از سنباده لرزان را تا حدودی محو می‌کند.

سنباده گندگی

سنباده گندگی دارای استوانه‌ی بزرگی است که سنباده نواری را در خود جای می‌دهد. هنگامی که دستگاه روشن می شود استوانه می چرخد و سنباده‌زدن درست مانند سنباده نواری انجام می‌شود. سنباده گندگی مثل سنباده نواری ظرافت چندانی در کار ندارد و باید مراقب بود جای سنباده روی کار نماند.

سنباده رومیزی

این سنباده در واقع یکی از انواع سنباده برقی است که به صورت دائمی روی میز نصب شده و برای پروژه های نجاری کوچک استفاده می‌شود. این دستگاه از روش یکی از دستگاه‌های بالا برای سنباده‌زدن استفاده می‌کند. کاربر به جای حرکت دادن دستگاه، باید چوب را حرکت دهد.

کفساب

کفساب دارای صفحات سنباده بزرگ نواری، استوانه‌ای یا چرخشی است که می‌تواند وارنیش کهنه روی کفپوش را پاک کرده یا کفپوش‌های دفرمه را صاف کند. این دستگاه قدرتمند سرعت بسیار بالایی دارد اما باید با دقت استفاده شود تا به کف‌پوش چوبی آسیب نرساند.