آشنایی با انواع سنباده از نظر جنس دانه
آشنایی با انواع سنباده از نظر جنس دانه

آشنایی با انواع سنباده از نظر جنس دانه، اگر تا به حال با چوب کار کرده باشید، حتما با فرآیند سنباده زدن چوب بعد از برش، قبل از رنگ‌آمیزی و بین لایه‌های رنگ آشنا هستید. شاید همه خیال کنند که سنباده زدن کار ساده‌ای باشد و انتخاب و خرید آن را هرکسی می‌تواند انجام دهد اما کافی است سری به ابزارفروشی بزنید تا انواع و اقسام مختلف سنباده با درجات بسیار متنوع آن حسابی گیج‌تان کند. با ما همراه باشید تا شما را با انواع سنباده از نظر جنس دانه آشنا کنیم. همچنین در ادامه به بررسی انواع سنباده های دستی پرداخته ایم.

انواع سنباده از نظر جنس دانه

علاوه بر تراکم ذرات سنباده، جنس ذرات هم در کیفیت سنباده‌زنی موثر است. برخی از جنس‌های ذرات سنباده برای نوع خاصی از کار (مثلا چوب یا فلز) مناسب‌تر هستند. بیشتر تولیدکنندگان سبناده نوع جنسی که برای استفاده با آن سنباده مناسب‌تر است را روی لیبل محصول درج می‌کنند اما بد نیست خودتان با نواع ذرات و جنس‌های مختلف آن‌ها آشنا شوید:

سنگ چخماق

سنگ چخماق از ذرات طبیعی و بسیار بادوام است که برای سنباده کردن مواد سطحی مانند جلا و رنگ مناسب است.

سنگ سنباده (Emery)

سنگ سنباده نیز از ذرات طبیعی است و برای از بین بردن فرسودگی فلز یا پولیش آن به‌کار می‌رود. لبه‌های تیز این ذرات برای چوب مناسب نیست.

گارنت

گارنت یکی دیگر از ذرات طبیعی است که از سنگ چخماق و سنگ سنباده کمی نرم‌تر است و اگر برای سنباده‌زدن به فلزات به کار برده شود زودتر کند می‌شود و بهتر است برای چوب استفاده شود.

آلومینا زیرکونیم

این ذرات مصنوعی و بادوام برای از بین بردن لبه‌ی فلزات و سنباده اولیه چوب سخت به کار می‌رود. هنگام سنباده کشیدن روی فلزات ذرات سنباده آلومینا زیرکونیم تیزتر می‌شود و نیازی نیست کاغذ سنباده را دائم تعویض کنید.

اکسید آلومینیم

یکی دیگر از ذرات مصنوعی اکسید آلومینیم است که مناسب سنباده و پولیش انواع فلزات مثل برنز و آلیاژ استیل در کنار تمامی انواع چوب سخت است.

سیلیکون کارباید

بادوام ترین ذرات ساینده مصنوعی، سیلیکون کارباید است که قابل استفاده با طیف وسیعی از مواد و سطوح مانند پلاستیک، فلز، چوب سخت و نرم است.

آشنایی با انواع سنباده های دستی

سنباده دستی

این ابزار ارزان‌قیمت دارای پدی پلاستیکی، گیره‌‌های جانبی برای نگه‌داشتن سنباده و دسته‌ای برای حرکت است. سنباده دستی برای سطوحی وسیع مثل لبه‌های قفسه کتاب مناسب است زیرا استفاده از ورق‌ سنباده به صورت تاشده زمان بیشتری می‌برد.

سنباده اسفنجی

سنباده اسفنجی از اسفنج انعطاف‌پذیری تشکیل شده که با ذرات سایشی پوشانده شده است. انعطاف‌پذیری سنباده اسفنجی به کاربر اجازه می‌دهد تا بتواند به طور یکنواخت لبه های گرد را سنباده بزند.