آشنایی با انواع دستگاه های چندکاره نجاری
آشنایی با انواع دستگاه های چندکاره نجاری

آشنایی با انواع دستگاه های چندکاره نجاری، دستگاه‌‌ چندکاره نجاری که به آن ماشین ادغام هم می‌گویند، بیشتر مورد علاقه‌ی گروهی از نجاران است که فضای کافی برای خرید تمامی دستگاه‌های اصلی نجاری را ندارند. 

در گذشته خرید هریک از دستگاه‌های نجاری به صورت جداگانه از ملزومات کارگاه نجاری بود؛ زیرا هر کدام از آن‌ها وظیفه‌‌ی انجام کاری مهم مانند شیار زنی، رنده و … را داشتند اما با پیشرفت علم و نبود فضای کافی، مخترعین این صنعت به فکر دستگاهی افتادند که قابلیت انجام چند کار با هم را داشته باشد. امروزه استفاده از دستگاه‌های چندکاره بسیار پرکاربرد و مقرون به صرفه است.

این دستگاه هم برای کسانی که فضای کافی برای خرید تمامی ماشین‌آلات صنعتی ندارند مناسب است، هم برای کارخانجات بزرگ به عنوان مکمل دستگاه‌های دیگر به کار می‌رود تا در صورت خراب شدن هریک از دستگاه‌ها به طور موقت از دستگاه‌های چند کاره استفاده کنند و زمان را از دست ندهند.

این دستگاه‌ توانایی انجام کارهای نجاری به صورت کاملاً مجزا را دارد. در صنعت نجاری دستگاه‌های چندکاره به صورت دو کاره تا هفت کاره موجود هستند که در این مقاله به توضیح درباره هرکدام خواهیم پرداخت.

انواع دستگاه چند کاره نجاری

قابلیت‌های دستگاه های چند کاره با توجه به ایرانی یا خارجی بودن و همچنین برندهای موجود در بازار متفاوت است.

دستگاه دوکاره نجاری

دستگاه‌ دو کاره‌ نجاری از جمله دستگاه‌هایی است که قابلیت کف رنده و گندگی را با هم دارد. این دستگاه نسبت به دستگاه سه کاره و پنج کاره کم‌تر استفاده و خریداری می‌شود. در صورتی که قصد خرید دستگاه چند کاره برای فضای کم‌تر داشته باشید، دستگاه سه و پنج کاره مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

دستگاه سه کاره نجاری

در اکثر دستگاه های سه کاره نجاری قابلیت کم کن، کف رنده، گندگی یا اره میزی (برش) وجود دارد. این دستگاه به دلیل سه قابلیت پر مصرف، کار اکثر نجاران را راه می‌اندازد، در نتیجه در اکثر کارگاه‌های نجاری موجود است.

دستگاه چهارکاره نجاری

دستگاه‌ چهارکاره‌ نجاری عمدتاً قابلیت گندگی، کف رنده، فرز میزی و برش را با هم دارند. اکثر برندها دستگاه سه کاره و پنج کاره نجاری را تولید می‌کنند اما دستگاه های چند کاره‌ دیگر را فقط بعضی برندها تولید می‌کنند.

دستگاه پنج کاره نجاری

دستگاه پنج کاره‌‌ نجاری یکی از پر فروش‌های صنعت نجاری است که دارای فرز نجاری، کف رنده، گندگی، کم کن و دور کن یا اره میزی است. داشتن چند قابلیت مهم در یک دستگاه می‌تواند برای یک نجار که در فضای کوچک کار می‌کند بسیار مقرون به صرفه باشد.

دستگاه شش یا هفت کاره‌ نجاری

در دستگاه‌های شش یا هفت کاره قابلیت‌های متفاوت دیگری به دستگاه های پنج کاره اضافه می‌شود که معمولاً با نام دستگاه یا ماشین چند کاره به فروش می‌رسد.